Back

10 osvědčených tipů, jak se učit nová anglická slovíčka

Učení se nového jazyka může být vzrušující výzvou, ale nabírání slovní zásoby se může zdát jako velmi nelehký úkol, zejména pokud se snažíte zapamatovat mnoho nových slovíček najednou. Nicméně, existuje několik efektivních strategií, jak se naučit nová slovíčka nejen rychle, ale i zábavně. Zde je několik tipů, které vám pomohou se naučit slovíčka efektibně a už je nikdy nezapomenout. 

1. Udělejte si systém

Správný systém v nabírání nové slovní zásoby je naprosto klíčovým faktorem. Bez důkladně organizovaného přístupu může proces učení způsobit spíše zmatek a frustraci a být tak neefektivní. Stanovení si jasného cíle a priorit je velmi důležité – kdy se budeme učit, jakým způsobem, jak často chceme procvičovat nebo kolik nových slov týdně si přejeme naučit – bez tohoto plánu se moc neposuneme. 

2. Používejte online slovníky

Existuje mnoho online nástrojů, které nabízejí širokou škálu příkladů použití slov v kontextu. Toto vám umožní lépe pochopit jejich význam a správné použití. Online slovníky jsou jedním z nejlepších zdrojů, které vám ukážou slovo v různých kontextech a větách. Toto vám pomůže dané slovíčko nejen pochopit, ale i správně použít. Mým nejoblíbenějším online slovníkem je Cambridge. Každé slovo obsahuje detailní vysvětlení, zahrnuje i časování sloves, zda je dané podstatné jméno počitatelné či ne a můžete si vybrat mezi britskou a americkou výslovností. Hlavní výhodou je především to, že u každého slovíčka je napsáno, do jaké obtížnosti angličtiny spadá. Můžete tak nabírat slovní zásobu postupně bez zbytečného přehlcení komplikovanými slovy. Ke  každému slovíčku zde najdete tolik potřebné ukázkové věty, fráze i idiomy. Dalším mým oblíbeným online slovníkem s podobnými funkcemi  je Oxford

3. Vytvořte si svůj vlastní slovník

Asi nejdůležitějším faktorem při studiu nových slovíček je vytvoření si vlastního slovníku nebo seznamu slovíček, které se učíte a měli je tak vždy snadno k dispozici pro opakování. Tento slovník může obsahovat významy slov, příklady jejich použití ve větách, jejich výslovnost a další užitečné informace. Slovník si můžete psát klasicky ručně nebo využít technologií. Nová slovíčka si můžete zapisovat do poznámek ve vašem mobilu, do google dokumentu, nebo využít online platformy či aplikace, které vám umožní udržovat a spravovat vaši slovní zásobu a mít ji pořád po ruce. Mou oblíbenou aplikací na zapisování slovíček je Quizlet, která je k dispozici jak v mobilní verzi, tak i ve webovém rozhraní. A co navíc, v základní verzi je tato aplikace k dispozici úplně zdarma. 

4. Využijte mobilní aplikace

Mobilní aplikace jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů využití technologií při učení jazyků. Aplikace jako Duolingo, Memrise, Quizlet nebo Anki poskytují uživatelům možnost učit se nová slova prostřednictvím různých herních prvků, opakování a interaktivních cvičení. Tyto aplikace často obsahují slovník s audio výslovností, což umožňuje studentům nejen vidět slovo, ale také ho slyšet a zapamatovat si ho lépe. Pokud si ale chcete s angličtinou opravdu vyhrát, využijte her, jako jsou například Word Connect, Word Cookies nebo Word Mind.

5. Nenahrazujte kvalitu kvantitou

Hlavním cílem při nabírání slovní zásoby není se naučit příliš mnoho slov najednou. Mnohem důležitější je se zaměřit na kvalitu učení a porozumění. Učte se nová slovíčka postupně a věnujte jim dostatečnou pozornost. Jenom tak vám zůstanou v dlouhodobé paměti a nebudete se bát je správně použít. Je také velmi důležité nabírat slovní zásobu dle obtížnosti slovíček, začít od úrovně A1 a postupně pokračovat až do vaší požadované úrovně.

6. Učte se nová slovíčka z kontextu

Nová slova získají význam a sílu, když se je učíte z reálných situací, které jsou pro vás relevantní. Například, když se učíte slovo “bicycle”, použijte ho ihned ve větách jako:  “I ride my bicycle to work every day.” (Na kole jezdím do práce každý den.) nebo, “The bicycle is parked outside the house.” (Kolo je zaparkované před domem.) Četba knih je jedním z nejlepších způsobů, jak se učit novou slovní zásobu přímo z kontextu. Dalším úžasným způsobem je sledování videí či filmů, zde je však důležité mít k dispozici anglické titulky a možnost si daný úsek videa pozastavit – to nám dá prostor si nová slovíčka, fráze či celé věty zapsat do námi zvoleného slovníku.

7. Zapojte více smyslů

Při učení nových slovíček je důležité aktivovat co nejvíce smyslů. Kromě čtení si můžeme slovo i vizualizovat, představit si jeho podobu, barvu, zvuk nebo i chuť. Například, když se učíte slovo “apple”, představte si červené, šťavnaté jablko ve vašich rukou. Nebo u slova “waterfall” si představte zvuk padající vody a pocit vlhkosti ve vzduchu. Pro slovo “fire” si představte teplý plamen, jiskry a vůni hořícího dřeva nebo pro slovo “coffee” vůni čerstvé kávy. Vjemy nám umožňují ukládat nová slova do dlouhodobé paměti.

8. Udělejte si osobní propojení

Zkuste si propojit nová anglická slovíčka s vašimi zážitky nebo vzpomínkami. Například, slovo “sunshine” může být spojeno s teplými letními dny na pláži nebo s procházkami v parku. Tato osobní spojení nám pomáhají upevnit paměťové stopy v mozku, což nám usnadňuje zapamatování slov a jejich správné použití v různých kontextech. Čím více má slovo pro vás osobní význam, tím snazší je si ho zapamatovat a používat. Toto se týká také vaší profese. Je vždy snažší se naučit slovíčka, která se týkají naší profese.

9. Zařaďte novou slovní zásobu do konverzace

Snažte se nová slovíčka aktivně používat v konverzaci, ať už v online konverzaci nebo při komunikaci s kamarádem či v jazykovém kurzu. Zařazení nových slov do konverzace vám umožní je procvičovat v reálném čase a v různých situacích. Buďte aktivní a nebojte se používat nová slova, i když si nejste zcela jistí jejich správným použitím. Chybami se člověk učí a použitím nových slov v konverzaci získáme i tolik potřebnou zpětnou vazbu. 

10. Opakujte, opakujte a znova opakujte

Opakování je klíčem k úspěchu při zapamatování nových slov. Opakujte si slovíčka nahlas a používejte ve větách opakovaně. Tak si je nejen lépe osvojíte, ale naučíte se je i správně používat. Například, když se učíte slovo “book”, opakujte si ho nahlas několikrát a použijte ho ve větách, jako je “I love reading books.” (Miluju čtení knih). Opakování slovíček pomáhá přenášet slova z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Tento proces je klíčový pro trvalé zapamatování.

A jak se ZDARMA zdokonalovat se mnou?

Klíčem k úspěšnému učení nových anglických slovíček je správný systém, který já osobně považuji za nepostradatelný. Jasné strategie mi pomohly nabrat slovní zásobu a pravidelné opakování a praxe mi umožnily rychleji rozvíjet svůj slovník a zlepšovat svou schopnost komunikovat v angličtině. I vy se můžete zdokonalovat v angličtině na každodenní bázi. Přidejte se do mé Facebook skupinky TOP English – Angličtina s Ivkoukde vás každý den čeká jeden malý dobrovolný úkol, kde si můžete nejen otestovat své znalosti, ale postupně si zlepšovat tvoji úroveň angličtiny. Budu se na tebe těšit!